Mick Jagger: Moralny peep show

18 września 2020, 09:51

Współczesny Rudolph Valentino, choć nie grzeszy urodą, ale jak mawia: ,,Nie ma nic złego w byciu ślicznym, ale nie to jest najważniejsze w muzykowaniu i nie to niesie w sobie potencjał zawodowy”. Uzależniony od seksu, narkotyków i swoich rodziców... maminsynek, kobieciarz i drań - Mick Jagger w dekadenckiej odsłonie.
Mick Jagger: Moralny peep show

Określenia współczesny Rudolph Valentino, Don Juan Tenorio czy Casanova pasują do niego jedynie częściowo.

,,Łzy wylane przez kobiety Micka zrujnowały sporo moich koszul” - twierdzi gitarzysta The Rolling Stones, Keith Richards.
Kobiety bardziej przylgnęły do jego wizerunku niż mikrofon. Życie zawsze jest cudowne, kiedy ma się przy sobie właściwą dziewczynę - twierdzi Mick Jagger. Choć żenił się tylko raz, lista jego partnerek jest imponująca. Do grona jego wielbicielek należały m.in.: Księżna Małgorzata, Margaret Trudeau, Natasha Frazer, Valerie Perrina, Blandy Uzielli, Victoria Vicuna, Nenna Eberstadt, L’Wren Scott, Carlą Bruni i Jana Rajlich. Kobiety włamywały się do mieszkania Jaggera, a także pokoi hotelowych, gdzie później czekając na niego ukrywały się w zakamarkach. Zdarzało się, że w jednej sypialni oczekiwało kilka dziewcząt.

fot. Getty Images

Jerry Hall, amerykańska modelka, z którą wziął nieformalny ślub na wyspie Bali w obecności szamana, powiedziała prasie: Mick to cudowny człowiek i okropny mąż. Skomplikowane relacje łączyły go z Biancą Jagger. Oboje byli wybuchowi, ekscentryczni i agresywni, choć mawiano, że Jaggera zniechęciła jej osobowość.

Mick ożenił się ze mną, bo wydawało mu się, że kocha się z samym sobą
. Bianca była pewna siebie, apodyktyczna, i podobnie jak jej mąż uwielbiała wdawać się w romanse. Nigdy nie byłam panią Jagger. Nigdy! Zawsze Biancą Jagger.

fot. Getty Images

fot. Getty Images

Bianca Jagger, w właściwie Bianca Pèrez Morena de Macias urodziła się w 1945 roku w rodzinie zamożnego przedsiębiorcy w Nikaragui. Obecnie jest działaczką społeczną, walczy o prawa człowieka. Była jedyną kobietą, z którą Jagger wziął ślub. Podobnie jak on interesowała się ekonomią i polityką. Będąc nastolatką otrzymała stypendium w paryskim Instytucie Studiów Politycznych. Dzięki romansowi z aktorem Michaelem Caine'em brała udział w imprezach gdzie mogła spotkać prominentne osoby świata kultury. Ona i Mick spotkali się przypadkowo, na after party po koncercie The Rolling Stones w 1970 roku. Kilka dni po spotkaniu Jagger zabrał ją w podróż do Włoch. Później zaproponował jej nagranie singla o wulgarnym i mało chwytnym tytule ,,Cocksucker Blues”. Nagranie tak bardzo obscenicznego utworu spowodowało, że firma fonograficzna Decca zwolniła Stonesów z kontraktu. Wzięli ślub 12 maja 1971 w Kaplicy św. Anny w Saint-Tropez we Francji.

Brała ślub, będąc w ciąży i prawie nikt o niej nie wiedział. Jeśli coś potrafi podniecić dziennikarzy, to właśnie takie połączenie skandalu i tajemnicy - napisał Colacello.
Wesele zorganizowano w tajemnicy, a zaproszenia pośpiesznie wysłano do gwiazd (Paula i Lindy McCartneyów, Keitha Moona z The Who oraz rodziców Micka, którzy przylecieli z Anglii wyczarterowanym samolotem) z prośbą o zachowanie dyskrecji, była to jednak tajemnica poliszynela. Węszący wokół dziennikarze nie dali się wprowadzić w pole. Tłumy reporterów ciągnęły się w wąskich uliczkach i wpadały na policjantów. Dla gazet na całym świecie była to wiadomość godna pierwszej strony i wydarzenie, na które czekali wszyscy: pierwszy tabloidowy ślub nowej dekady i prawdziwy debiut Bianki.
Ceremonię potraktowano z przymrużeniem oka - zarówno Bianca, jak i Mick ubrani byli w dziewiczą biel, a ślubowali sobie przy akompaniamencie melodii z kinowego przeboju Love Story.

fot. Henry Diltz

fot. Henry Diltz

Od chwili ślubu, aż do dzisiaj media nie opuszczą Jaggera na krok.

Po rozpadzie Beatlesów stał się największą supergwiazdą na ziemi, tuż za Elvisem Presleyem, a media zgodnie uznały go za wyrocznię dla wszystkich młodych ludzi z Zachodu, z którą należało się konsultować w każdej sprawie. Przez cały rok podróżował w poszukiwaniu rozrywek i lądował na pierwszych stronach gazet. Włóczył się po najelegantszych restauracjach, pojawiał się na najprzedniejszych imprezach. W końcu wziął ślub w Saint- Tropez i wyprawił przyjęcie dla setek pięknych gości, przedstawicieli prasy z całego świata i śmietanki rockowego establishmentu. Była to feta w iście hollywoodzkim stylu, podczas której tyle razy się wściekał, że goście, na wpół tym oczarowani, okrzyknęli go nową Judy Garland.
Po latach, Keith, wspominał, że ,,ich ślub z pewnością utrudnił nam wspólne tworzenie, i wspólne spędzanie czasu”. Jagger zapytany ,,o dziwaczne połączenie rozpustnego rockmana i szczęśliwego (przynajmniej wtedy) małżonka”, odpowiedział: ,,Każdy jest pełen sprzeczności, nieprawdaż?”. Po ślubie również Bianca była w centrum uwagi mediów, choć wykreowany przez nich wizerunek jej nie odpowiadał:
Prasa zrobiła ze mnie kogoś, kim nie byłam. Nie akceptowali tego, że Mick ożenił się z nie- Angielką. Od tamtej pory nazywali mnie zołzą.
Bianca, obywatelka świata, która jako nastolatka opuściła Managuę, żeby się uczyć, czuła się dobrze zarówno we Francji, jak i w Londynie czy Nowym Jorku. Zawsze marzyła, by być kobietą wpływową.
Planowała poświęcić się dyplomacji lub reżyserii filmowej. Zamiast tego została żoną Rolling Stonesa. Miała taką samą władzę, ale nieporównywalnie większe możliwości. W październiku 1971 roku urodziła drugą córkę, Micka, Jade. Jej narodziny, podobnie jak ślub pary, stały się pożywką dla bulwarówek. Stonesi byli popularniejsi niż kiedykolwiek wcześniej. Przez ślub, dzieci i przedziwny flirt z prasą, sprytne unikanie i podpuszczanie tabloidów, zmienił się zarówno Mick Jagger, jak i natura rock and rolla”.
Para była małżeństwem przez 8 lat. Rozwiedli się w 1980 roku.

fot. Terry O'Neill, //the-talks.com/

W 1972 roku Stonesi muzycznie opanowali Amerykę.

Ze współczesnego punktu widzenia trasa w 1972 roku była jedną wielką kampanią wirusową - tak mówi Peter Rudge o powrocie zespołu do koncertowania w Ameryce Północnej i niesławy, której Stonesi z 1967 roku nie mogliby sobie wyobrazić. Zainteresowanie ze strony mainstreamowych mediów, jeśli w ogóle cokolwiek przyniosło Stonesom, to utrudnienia w podróżowaniu po Ameryce. Jeszcze więcej ludzi wiedziało, że przyjeżdżają do miasta, a miejscowa policja i hotelarze czekali w pełnej gotowości. Żeby w ogóle móc gdzieś przenocować, trzeba było rezerwować całe piętra. Nieustającym wyzwaniem było przewożenie narkotyków. Jak to ujął Keith w Life, byli piratami. Albo, według słów Rudge'a, wcieleniem zła dla wielu ludzi, którzy musieli trzymać swoje córki pod kluczem. Nękanie przez policję, kłopoty ze znalezieniem hotelu, który chciałby nas przyjąć... Oni naprawdę nie rozumieli, czym byliśmy.

Miał wspaniałe dzieciństwo, od najmłodszych lat swego życia otoczony był troskliwą opieką matki i ojca. Gdy latem 2000 roku umiera jego matka Eva, Jagger jest pogrążony w bólu. To odejście, ukochanej kobiety przeżywa bardzo dotkliwie. Od tej chwili Mick już będzie nadopiekuńczym ojcem i dziadkiem. Kiedy jego córka Jade, znana projektantka biżuterii, miała wypadek samochodowy z udziałem swoich córek, Jagger przetransportował je do Londynu wynajętym odrzutowcem. Mówiono, że ,, ludzie Jaggera dotarli na miejsce szybciej niż policja”. Z młodszą, Elizabeth, chodził na koncerty i nie spuszczał z oka. Gdy nastoletnia Elizabeth, namawiana przez matkę, rozpoczęła karierę w modelingu, Jagger się temu sprzeciwiał, i w Nowym Yorku porwał z wybiegu.

fot. Terry O'Neill, //the-talks.com/

fot. Terry O'Neill, //the-talks.com/

W 1967 roku, Jagger i Richards zostali aresztowani za posiadanie nielegalnej amfetaminy. Jagger chciał by jego ówczesna dziewczyna, piosenkarka pop Marianne Faithfull nie trafiła do aresztu za ich posiadanie. Marianne w 1968 roku poroniła w połowie szóstego miesiąca ciąży z Jaggerem. Była uzależniona od heroiny i środków uspokajających. Niedługo potem z powodu przedawkowania heroiny umiera gitarzysta The Rolling Stones Brian Jones. Kolejna partnerka Jaggera, Chrissie Shrimpton tuż po rychłym rozstaniu z Jaggerem targnęła się na swoje życie, przyjmując dużą ilość środków uspokajających. Odratowanej narzeczonej Jagger odesłał czek bez zbędnego komentarza, a wcześniej wynajął firmę przewozową do usunięcia jej rzeczy z mieszkania.

Zachowań z udziałem Jaggera, które nie mogą być rozgrzeszone, bo aż tak pałają odrazą jest bez liku.

Na przykład wtedy, gdy podczas koktajlu Mick (już w związku z Jerry Hall) zwabił do kuchni osiemnastoletnią Mackenzie Phillips, córkę swojego starego przyjaciela Johna Phillipsa, pod pretekstem przyrządzenia kanapek z tuńczykiem dla wszystkich. Według Mackenzie Mick poprosił Johna, żeby poszedł kupić majonez (bo zabrakło). Podczas gdy John Phillips był na zakupach, Mick rzekomo zaciągnął Mackenzie do łóżka i zaczął się do niej dobierać. Tata wrócił i zaczął walić w drzwi, wrzeszcząc: Tam jest moja córka!”- wspomina kobieta.
Inny przykład: zbzikowany na punkcie seksu Mick wyłania się spod prysznica w pokoju hotelowym w Brukseli, całkowicie nagi, żeby się przedstawić nowej opiekunce do dzieci wynajętej przez niego i Jerry Hall. "Nie wiedziałam, gdzie podziać oczy” - opowiedziała niania brytyjskiemu tabloidowi Daily Mirror. “Zanim zdążyłam się zorientować, on już wyciągnął rękę i powiedział: Cześć, jestem Mick. Szczerze mówiąc, nie wiedziałam, co mam mu uścisnąć! Mick lubił przygody, a że reprezentował zarówno męski, jak i żeński typ urody, już od lat sześćdziesiątych był tak samo ponętny dla obu płci.
W nakręconej przez Miloša Formana adaptacji musicalu Hair pada słynne zdanie wypowiedziane przez blondyna Woolfa, kiedy więzienny psychiatra pyta go: Czy odczuwasz pociąg do mężczyzn? No, chyba nie wyrzuciłbym Micka Jaggera z łóżka, ale homoseksualistą nie jestem.
Mick Jagger przyciągał młodych fanów muzyki z innego powodu i w inny sposób niż Keith. To było uwodzenie przez kogoś, kto emanował absolutną seksualną pewnością siebie. Humor - iście koszarowy - jest kluczowym składnikiem owej wysoce atrakcyjnej energii.

fot. Getty Images

W niedawno wydanych dziennikach z lat sześćdziesiątych Christopher Isherwood wspomina, że Mick zdradził mu, dlaczego tak naprawdę Beatlesi nagle opuścili aszram guru Maharishiego - święty człowiek rzekomo zaczął się dobierać do jednego z nich (a nie do Prudence, siostry Mii Farrow, jak powszechnie sądzono). To były proste chłopaki z północy kraju - pisze Isherwood o Beatlesach - byli w tych sprawach okropnie spięci.

fot. Getty Images

fot. Getty Images

Jagger ma ośmioro dzieci, w grudniu 2016 roku 29-letnia Melanie Hamrick, baletnica American Ballet Theater urodziła mu syna. Mick jest dziadkiem pięciorga wnucząt, a także pradziadkiem. Siedemdziesięciopięcioletni dziś Mick Jagger wciąż jest pełen młodzieńczego wigoru: Trzeba wciąż iść naprzód i robić to, co się lubi, do samego końca. 8 lipca 2018 roku zespół po raz czwarty zagra w Polsce na Stadionie Narodowym w Warszawie.Źródła powstania tekstu:

//www.wyszogrodzki.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=110:mick-jagger-i-kobiety&catid=18:the-rolling-stones&Itemid=25

https://pl.wikipedia.org/wiki/The_Rolling_Stones

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mick_Jagger

//wyborcza.pl/7,113768,21095378,mick-jagger-po-raz-osmy-zostal-ojcem-lider-the-rolling-stones.html

Jagger. Buntownik, rockman, włóczęga, drań. Marc Spitz, konsultacja Piotr Metz, str. 162-163, 165-166, 168-169, 170 – 173, 214-15.


wgarniturach

Autor artykułuRedakcja Portalu18 września 2020, 09:51

Redakcja portalu

Daniel Gatner

Monika Nowotarska

Gabriel Gatner