Pamiętaj o sztuce! (Artis memento!)

27 lutego 2023, 08:39

(…) Dziś, kiedy jesteśmy razem,odwróciłam twarz ku ścianie.Róża? Jak wygląda róża?Czy to kwiat? A może kamień? (…) Fragment wiersza Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy”
Pamiętaj o sztuce! (Artis memento!)

Czym jest sztuka?

To pytanie chyba na zawsze pozostanie otwartym, bez definicji. Dla każdego odbiorcy to pojęcie będzie czymś innym, indywidualnym. Z pewnością jednak, sztuką jest wszystko, co wzbudza w nas określone emocje i dąży do odnalezienia poczucia piękna, estetyki, doświadczenia, wewnętrznego odkrywania nas samych. Czymś co wzrusza, pobudza do refleksji, pozwala nie zapominać o rzeczach dawnych, teraźniejszych i przyszłych, czymś co utrwala dawne oraz obecne dzieje i staje się nośnikiem informacji dla przyszłych pokoleń.


Gdzie znajdują się jej granice?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie rozglądając się po świecie dzisiejszej mody, filmu, muzyki, czy teatru. Mogą być odległe i trudne do zauważenia, a jednocześnie łatwe do przekroczenia. Może dobrze byłoby powiedzieć, że jej limit określa poczucie dobrego smaku. Jednakże sztuka niejednokrotnie musi wręcz bulwersować, przyciągać skupienie, aby wywrzeć odpowiedni wpływ. Powinna zmuszać do myślenia, odkrywać przed nami to co do tej pory było nieoczywiste, ale także pozostawiać coś jeszcze do zinterpretowania.

Z pojęciem sztuki na co dzień obcuje twórczość wielu artystów na świecie. Wyrażając w niej swoje myśli, talenty i przeżycia. Natura i codzienne życie człowieka, jest tym tematem, który najczęściej inspiruje twórców.

Jedno zdjęcie, może być źródłem wielu perspektyw, w zależności od tego kto na nie patrzy. Tak powstają niepowtarzalne i unikatowe obrazy. Jednym z artystów, którego twórczość jawi się jako swoista peregrynacja w rzeczywistości zatracenia jest Tadeusz Król. Próbuje on ze świetnym z resztą rezultatem, ukazać za pomocą języka sztuki, zwłaszcza grafiki – istotne cechy tej rzeczywistości, a zarazem jej przezwyciężenia: to próba odnajdywania własnej tożsamości mimo przeciwności losu.

Taką podróż w odkrywaniu tej rzeczywistości można było odbyć podczas wystawy jego malarstwa zaprezentowanej w Galerii Bielskiej BWA w 2021 roku. To właśnie struktury pejzażu są dla Tadeusza Króla pretekstem do malarskich interpretacji. Obrazy odkrywają niepowtarzalny język plastyczny artysty, jego różnorodne możliwości, specyfikę, wirtuozerię. Poniższe, przykładowe dzieła, pozwolą nam lepiej sięgnąć we wnętrze tego artystycznego zamierzenia, a być może także odnaleźć trochę samych siebie w każdym z nich. Spójrzmy na nie w ciszy.


Autor: Tadeusz Król, 180 x 130


Autor: Tadeusz Król, 140 x 140


Autor: Tadeusz Król, 100 x 100


Autor: Tadeusz Król, 100 x 100


Autor: Tadeusz Król, 100 x 100Tadeusz Król – BWA Kielce/wrzesień 2022/ wystawa indywidualna.

Więcej o artyście na: https://tadeuszkrol.pl


wgarniturach

Autor artykułuRedakcja portalu27 lutego 2023, 08:39

Redakcja portalu

Daniel Gatner

Monika Nowotarska

Gabriel Gatner