Meryl Streep. Żelazna dama Hollywood

18 września 2020, 08:42

Kinowa rekordzistka- otrzymała dwadzieścia jeden nominacji i aż trzy statuetki Amerykańskiej Akademii Filmowej. Obok Bette Davis uznawana za jedną z największych aktorek wszech czasów. Dlaczego nie wyszła za Księcia Karola, a nauka języka polskiego nie sprawiała problemu, i jak to się stało, że jej talentu nie dostrzegł Andrzej Wajda?
Meryl Streep. Żelazna dama Hollywood

Pasja życia i życie z pasją

Odbierając w 2012 roku nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej za najlepszą aktorkę pierwszoplanową wcielając się w postać Margaret Thatcher w „Żelaznej Damie”, Streep powiedziała- „Gdy wypowiedzieli moje imię, miałam wrażenie, że połowa Ameryki myśli: o nie, znowu ona?”. Niedościgniona kinowa indywidualność. Zagrała w ponad 100 produkcjach filmowych, otrzymała 21 nominacji do najbardziej prestiżowej nagrody filmowej, zdobywając aż jej trzy statuetki. Uznawana jest za sukcesorkę wielkiego talentu Bette Davis. Co się dzieje na planie filmowym gdy zaczyna grać Meryl Streep? W wywiadzie udzielonemu dziennikarzowi Pawłowi T. Felisowi opowiedziała: ,, Może pierwszego dnia jest ciężko, bo wszyscy obwąchujemy. Ale już dzień później zapominam swojej kwestii, źle ustawiam się do kamery i czar pryska. To ma być Meryl Streep? Jak już okaże się, że jestem człowiekiem, zaczyna się praca”. Nie prowadzi życia gwiazdy, słynie z przygotowywania członkom ekipy drinków, nie ma też gwiazdorskich kaprysów-,, jeśli sam sobie prasujesz, to woda sodowa nie uderzy ci do głowy”.

Słynie ze zdolności językowych i talentu do imitowania różnych akcentów. Do ról przygotowuje się wnikliwie, i zazwyczaj miesiącami. Tuż przed zagraniem roli polskiej emigrantki Zofii Zawistowskiej w melodramacie ,, Wybór Zofii” przez dwa miesiące uczyła się języka polskiego w szkole Berlitz, ucząc się głównie wymowy spółgłosek zwarto-szczelinowych- ,, zawsze boję się, że po latach jakiś Polak powie, że Oscar za ten film w ogóle się tej pani nie należał, bo ona fatalnie mówiła po polsku. Z Hanną, moją nauczycielką, robiłam, co mogłam. Ale te sz, cz, dż są po prostu nie do wymówienia”.

https://www.secondcity.com/

Studiowała aktorstwo w School of Drama na Yale. Andrzej Wajda, który na uniwersyteckim Yale Repertory Theatre przygotowywał inscenizacje ,, Biesów”, w której Streep grała zakochaną w Stawroginie Lizę wyznał po latach: ,, Nie przypuszczałem wtedy, że zrobi hollywoodzką karierę, bo nie miała siły przebicia ani łatwości nawiązywania kontaktu. Nie znałem widać Ameryki. Okazało się, że Hollywood to nie było jej potrzebne. Był tam jej potrzebny talent”.

W roli głównej: żony i matki

,, Jako nastolatka marzyłam, by zostać księżniczką i wyjść za mąż za księcia Karola. Przyznałam mu się do tego, gdy kiedyś się spotkaliśmy. Przykro mi, że się nam nie udało. Żartuję oczywiście. Mówiąc serio, pamiętam, że zawsze najbardziej zależało mi na tym, by mieć rodzinę. Zawód nie był ważny, wbrew pozorom nie pragnęłam wcale aż tak bardzo zostać aktorką- zwierzał się Streep Yoli Czaderskiej- Hayek”. Od ponad czterdziestu lat Meryl Streep jest żoną rzeźbiarza i architekta Donalda Gummera. Mają czworo dzieci- trzy córki i syna. Wcześniej była zaręczona z aktorem Johnem Cazalem, znanym z roli Frederica w ,,Ojcu Chrzestnym”. Cazale zmarł 12 marca 1978 roku na nowotwór kości. Ciężkie doświadczenie spowodowane chorobą i późniejszą śmiercią narzeczonego, aktorka okupiła depresją, ale także ugruntowało hierarchię wartości: ,, Dowiedziałam się, co jest naprawdę ważne. Przekonałam się, co jest prawdą, co głupotą, co jest ułudą, za którą nie warto dążyć”. Wraz z mężem mieszka w Connecticut, jak najdalej od wścibskich paparazzi. Aktorka często żartuje, że wizerunek idealnej żony i matki zawdzięcza temu, że nie dopuszcza do rodziny dziennikarzy. Po dwudziestu pięciu latach wspólnego życia powiedziała o swoim mężu: ,, Nie wiem, co mogłabym robić w życiu bez Donalda. Myślę, że bez niego umarłabym, na pewno emocjonalnie i duchowo. On jest najwspanialszy”. Podobno gdy aktorka narzeka na brak stosownego uznania, jej mąż odpowiada: ,, Mleko się skończyło i nie mam czego ci dolać do kawy. To jest powód do zmartwienia, a nie jakieś tam figurki. Chcesz, to ci coś wyrzeźbię, postawisz sobie na kominku”.

Talent więcej wart niż uroda

,,Od momentu, w którym, upłynęła moja <>, otrzymałam wiele wspaniałych, zwariowanych i ciekawych ról. Pamiętam, że mając 38 lat, powiedziałam do męża: <>. Udało się to jednak odwlec w czasie”. W pracy zawodowej kieruje się prostą zasadą, stawiając na aktorstwo, nie na urodę czy seksapil. Jej artystycznym atutem jest umiejętność stawania się w każdym filmie kimś innym. Budzi to skrajne emocje wśród krytyków. Ona potrafi zagrać wszystko- z entuzjazmem wołają jedni, a inni, że po prostu jest maszyną do grania, robotem, androidem, co niejednokrotnie wykorzystywano jako zarzut. ,,Meryl Streep zmienia się nieustannie tak bardzo, że nie sposób jej nawet sparodiować, bo trudno uchwycić stałe, charakterystyczne cechy. Dlatego też aktorka nie budzi takich emocji jak inne gwiazdy Hollywood. Widzowie, chodząc na filmy z Katharine Hepburn czy Marilyn Monroe, wiedzieli, czego się spodziewać” . To co niegdyś należało do jej wad: brak seksapilu, charakterystyczny typ urody, teraz jest jej wielkim atutem.

https://www.blogto.com/film/2019/07/meryl-streep-toronto-tiff/
https://www.blogto.com/film/2019/07/meryl-streep-toronto-tiff/

Nigdy nie przywiązywał wagi do swojego wyglądu- „Niech nikt nie pozbawia mnie zmarszczek z czoła uzyskanych przez zachwyt nad pięknem życia, ani tych z moich warg, które pokazują, ile się śmiałam i ile całowałam, ani worków pod oczami – w nich jest pamięć o tym, ile płakałam. Należą do mnie i są piękne”. Od lat nosi tę samą fryzurę, wiele razy otrzymała miano najgorzej ubranej Amerykanki. Gdy po zakończeniu zdjęć do filmu ,, Diabeł ubiera się u Prady” otrzymała kilka torebek wartych po 10-12 tyś. dolarów, zlicytowała je na rzecz ofiar huraganu Kartina, stwierdzając, że z powodów moralnych czułaby się źle, nosząc tak drogie stroje, gdy inni stracili dorobek całego życia”.

https://www.secondcity.com/
https://www.popsugar.co.uk/celebrity/How-Many-Oscars-Does-Meryl-Streep-Have-44523050

Informacje zaczerpnięto z portalu Filmweb, a także pozycji książkowej: ,, Niezwykłe Biografie. Poznać i zrozumieć człowieka, red. Katarzyna Sroczyńska, str. 82-88.
Foto: https://www.secondcity.com/

wgarniturach

Autor artykułuRedakcja portalu18 września 2020, 08:42

Redakcja portalu

Daniel Gatner

Monika Nowotarska

Gabriel Gatner