Bez brzuszka czy z brzuszkiem?

08 października 2020, 09:00

Gdy za oknem robi się coraz zimniej a wakacyjne fotki bez koszulki stają się tylko wspomnieniem, mężczyźni mogą oddać się hodowaniu mięśnia piwnego lub... powalczyć o dobrą sylwetkę.
Bez brzuszka czy z brzuszkiem?


W obecnych czasach naprawdę trudno nie mieć przynajmniej kilku dodatkowych kilogramów. Nasze ciała zresztą naturalnie co jesień próbują odłożyć trochę zapasowego tłuszczyku. Jeżeli jednak w tym roku zamierzasz sprzeciwić się temu, co dyktuje nam natura, mamy dla Ciebie kilka rad. Nasze ciała nie potrzebują wiele, by pozostać zdrowe. Gdy piszę niewiele, mam na myśli w zasadzie dwie rzeczy: dietę i ruch. Osobno stosowane często nie dają efektów. Razem praktycznie zawsze gwarantują zdrowe ciało i nienaganną sylwetkę.


Dieta

O tej sprawie można mówić i pisać bez końca… A i tak wielu z nas nigdy się nie nauczy (w tym ja). Bilans kaloryczny i zdrowa dieta nie dotyczy tylko kobiet. Tylko od Ciebie zależy, co i w jakiej ilości jesz. Nikt oczywiście nie zmusza Cię do chrupania sałaty pięć razy dziennie. Skończyłoby się to raczej gazami zdolnymi wysłać Cię na Marsa niż szczupłą sylwetką. Natomiast dobrze zbilansowana dieta nie wymaga od nas tak wiele. Wystarczy jedynie trochę myśleć. I ograniczyć cukier.


https://pl.freepik.com/home


Ograniczyć, nie zrezygnować. To chyba słowo klucz każdej zdrowej i dobrej diety. Ciągłe wyrzeczenia to nie życie. Zdrowy balans już tak. Dbając o to co się je, nie trzeba do końca rezygnować z produktów zawierających cukier czy tak lubianych przez wielu fastfoodów. Wystarczy przyjąć dobre proporcje między tym co zdrowe a swoimi małymi kaprysami. W wielu tekstach natykam się z twierdzeniem, że jeżeli 80-90 procent naszej diety składa się ze zdrowych produktów… to pozostałe procenty możemy wykorzystać, na co tylko chcemy. Nie brzmi to tak strasznie prawda?

Co tu zresztą ukrywać, już dawno obalono mit, że zdrowe jedzenie obowiązkowo nie ma smaku… a jego porcją naje się chyba tylko królik. Nie wiem jak wy, ale odkąd spróbowałem wegańskich hamburgerów, te prawdziwe nie sprawiają mi już tyle przyjemności. Sklepy pełne są zdrowych i nie tak drogich jak kiedyś produktów, a internety wegan i wegetarian… którzy w kuchni potrafią zdziałać cuda.


Pudełka


https://pl.freepik.com/home


Jedną najczęściej słyszanych wymówek przed dietą to brak czasu. Choć minuty życia to chyba najbardziej deficytowy produkt XXI wieku, zdrowa dieta nie musi być wcale dziełem naszych rąk. Mieszkańcy większych miast mogą skorzystać z diety pudełkowej. Odkąd zyskała ona duża popularność, a na rynku pojawiła się spora konkurencja, jej cena znacznie spadła. Dobrej jakości “pudełka” to znakomity sposób na zapanowanie nad jesiennym apetytem.


Jesienno-zimowy trening

Teoretycznie zima nie sprzyja utrzymaniu formy. Gdy opadną liście, a w Polsce rozpocznie się jesienna pora deszczowa, wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu wybierają tylko naprawdę wytrwali. A szkoda. bo to nie takie trudne. Bardzo lubię pewne islandzkie powiedzenie, w dość luźnym tłumaczeniu brzmiące: “nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania”. To już nie lata siedemdziesiąte, gdzie ludzie w sweterkach wspinali się na Mount Everest. Technologia odzieży outdoorowej poszła do przodu.


https://pl.freepik.com/home


Właściwie w każdym sklepie sportowym znajdziemy ubrania idealnie nadające się do biegania czy jazdy na rowerze w warunkach jesienno-zimowych. Wystarczy trochę poczytać, jak ubrać się odpowiednio. Dla wielu z was bieganie w kilku stopniach celsjusza może okazać się dużo przyjemniejsze niż to w letnim upale.

Nawet odpuszczając sobie aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, wciąż nie jesteśmy skazani na obwisłe ciało w zimie. Basen, skałka wspinaczkowa, siłownia czy crossfit dostępny jest dla większości z nas. Dzięki wzrostowi popularności karnetów i “multisport-ów” regularny i zróżnicowany wysiłek fizyczny przestał być dużym wydatkiem. Wystarczy chcieć.

By posiadać zdrowe i wysportowane ciało, wcale nie trzeba morsować kilka razy w tygodniu, regularnie biegać maratony, a Rysy robić przed śniadaniem. Wcale nie trzeba zrezygnować z alkoholu czy papierosów… choć z tych ostatnich może warto. Wystarczą trzy treningi w tygodniu, regularność, dieta i nasze ciała już w kilka miesięcy zmienią swój kształt. A my zyskamy całkiem sporo energii.

Mateusz Kaczyński

wgarniturach

Autor artykułuRedakcja portalu08 października 2020, 09:00

Redakcja portalu

Daniel Gatner

Monika Nowotarska

Gabriel Gatner