Zadbaj o swoje męskie zdrowie

18 grudnia 2017, 09:46

W jakiej formie pożegnasz stary rok i przywitasz nowy mężczyzno?
Zadbaj o swoje męskie zdrowie

Grudzień to czas podsumowań i analiz. Wielu z nas dokonuje przeglądu tego co się wydarzyło w mijającym roku. Przyglądamy się naszym (często niezrealizowanym) postanowieniom, finansom czy kondycji naszego organizmu. No właśnie. W jakiej formie pożegnasz stary rok i przywitasz nowy?

Nie ma się co oszukiwać. Lekarzy unikamy jak ognia i chodzimy do nich wtedy kiedy już naprawdę musimy, ale warto, choć raz w roku, w grudniu zrobić kompleksowe badania i sprawdzić jak się ma nasz organizm po całym intensywnym roku.


Które badania powinien wykonywać mężczyzna?

Badania z krwi

Najpopularniejsze badanie krwi, czyli morfologia - to ogólne badanie składu krwi, które pomaga wykryć wiele chorób nawet we wczesnym stadium.

Warto zbadać także cholesterol. Dobrze jest wykonać lipidogram, który wykaże poziom cholesterolu całkowitego oraz LDL, czyli tzw. “złego” i HDL, czyli “dobrego”. Podwyższony poziom LDL świadczyć może o rozwijaniu się miażdżycy, która często prowadzi do zatorów żył i tętnic. Niestety, miażdżyca dotyka najczęściej mężczyzn, dlatego jeśli masz siedzącą pracę i mało się ruszasz - koniecznie sprawdź poziom cholesterolu.


Badanie OB, czyli odczyn Biernackiego to badanie krwinek czerwonych krwi. Podwyższone często świadczy o stanach zapalnych w organizmie, natomiast niski poziom OB występuje przy problemach z krążeniem.

ALT - również badany z krwi. Jest to jeden z enzymów wątrobowych, więc jego podwyższony stan wskazuje na choroby lub stany zapalne wątroby.

Dobrze jest zbadać także kwas moczowy. Jego poziom ważny jest dla zdiagnozowania chorób nerek.

Pamiętaj, aby wyniki miarodajne najlepiej przyjdź na badanie na czczo. Jeśli trenujesz - dzień przed badaniami zrób sobie wolny dzień. Jeśli przyjmujesz jakieś leki rano - nie zażywaj ich przed badaniami. Nie rób badań kiedy jesteś chory lub przeziębiony - pamiętaj, że to wszystko może wpłynąć na wynik Twoich badań.

Badania moczu

Do badania warto oddać także swój mocz, aby sprawdzić stan naszych nerek. W badaniach moczu bada się jego odczyn, obecność białka, cukru, ciał ketonowych a także białych i czerwonych płytek krwi. Każde odstępstwa od ogólnych norm powinny cię zaniepokoić.

Ważne jest także badanie prostaty. Rak prostaty to około 11% wszystkich zachorowań na raka zdiagnozowanych u mężczyzn. Odpowiednio wczesne wykrycie daje szansę na wyleczenie.

Pamiętaj, że zaniedbanie regularnych badań może spowodować, że na wyleczenie ewentualnej choroby będzie już za późno. Warto poświęcić chwilę i w całym przedświątecznym zamieszaniu zadbać o męskie zdrowie.wgarniturach

Autor artykułuRedakcja portalu18 grudnia 2017, 09:46

Redakcja portalu

Daniel Gatner

Monika Nowotarska

Gabriel Gatner