Reportaże wojenne - lektura dla prawdziwego mężczyzny

19 marca 2020, 09:11

Jedna z kultowych gier zaczyna się słowami „Wojna, wojna nigdy się nie zmienia”. Czasem myślę, że też nigdy się nie kończy. Tli się w ciemnych zakamarkach globu, by pewnego dnia znowu wybuchnąć. Jakby czekała, aż wyblaknie pamięć, a nowe pokolenie urośnie na tyle, by znowu chwycić za broń.
Reportaże wojenne - lektura dla prawdziwego mężczyzny
Nawet Europa, nasza Europa. Bezpieczna, cywilizowana i syta, przeżywa właśnie najdłuższy okres względnego spokoju, trwający już… kilkadziesiąt lat. Zerknijcie sobie, ostatnie 1000 lat historii naszego kontynentu to niekończące się pasmo rzezi, wojen, buntów i rewolucji. Ciężko znaleźć rok, w którym nie lała się krew i nie płonęły miasta. Żyjemy w najspokojniejszej w znanej historii Europie… mimo wojen w Jugosławii, Kosowie, Ukrainie czy Gruzji…. Żyjemy w najspokojniejszej… powtarzam to sobie często.

Reportaże wojenne - lektura dla prawdziwego mężczyzny


reportaże wojenne

Opowiedzieć koszmar wojny

Niektórzy twierdzą, że nie da się opowiedzieć koszmaru wojny. Nie istnieją słowa, które prawdziwie opiszą piekło na Ziemi. Zgadzam się. Co nie zmienia faktu, że trzeba próbować. Żebyśmy nie zapomnieli. Żeby nasze dzieci nie musiały patrzeć na płonącą Warszawę. Z tego powodu postanowiłem wam przybliżyć kilka niesamowitych reportaży wojennych.


reportaże wojenne


Wojna nie ma w sobie nic z kobiety

Zacznijmy przewrotnie od kobiety, piszącej o kobietach. Swietłana Aleksijewicz, noblistka i Białorusinka, uznawana jest za jedną z najwybitniejszych reporterek wojennych w historii. W swojej książce opisuje losy radzieckich kobiet na frontach drugiej wojny światowej. Realistyczna, napisana bez typowego dla mężczyzn patosu i heroizmu książka przyniosła autorce sławę… jak i kłopoty w czerwonej ojczyźnie. Warto w tym miejscu wspomnieć jeszcze o jednej jej książce, opisującej losy żołnierzy radzieckich w Afganistanie. „Cynkowi chłopcy”.

To lektura dla każdego chłopca (dużego i małego), któremu za bardzo marzy się romantyczna wojenka….

Nadciąga noc. Irakijczycy w cieniu amerykańskiej wojny

Lubimy myśleć o wojnie jako o czymś bohaterskim i słusznym. Lubimy wierzyć, że niesiemy wolność i sprawiedliwość… Anthony Shadid w “Nadciąga noc…” pokazuje dokładnie, jak wygląda, krzewiona mieczem wolność. I kto płaci za amerykański sen.

Książka dla tych wszystkich, którzy wciąż żyją złudzeniami o dobrym i bezinteresownym wujku Samie.

Wieże z kamienia

"Wieże z kamienia" Wojciecha Jagielskiego mówią, że wojna jest drugą naturą człowieka… A może jednak tą pierwszą? Może cała nasza cywilizacja, ze wszystkim swoimi osiągnięciami, wieżowcami i poematami, jest tylko iluzją. Słodkim kłamstwem, które opowiadamy sobie, zanim znowu zaczynamy się zabijać. Żadna książka nie pokazuje tego tak dobitnie, jak właśnie „Wieże z kamienia”.

To nie tylko podróż przez płonącą Czeczenię, ale także ludzką duszę... I wojnę, która przestaje być środkiem, a staje się sensem.

Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy

To historia trochę innej wojny, choć równie strasznej i krwawej. Ale, pod niektórymi względami, prawdziwszej, bo pozbawionej wszystkich usprawiedliwień. Flag, granic i hymnów. Za to toczonej, tak jak większość, dla czystej władzy i pieniędzy. Ed Vulliamy pokazuje inną wojnę, taką bez czołgów, okopów i jasnego wroga.

Mateusz Kaczyński

reportaże wojenne

Foto: Freepik.com

wgarniturach

Autor artykułuRedakcja portalu19 marca 2020, 09:11

Redakcja portalu

Daniel Gatner

Monika Nowotarska

Gabriel Gatner