Jak pracować efektywnie z domu?

16 maja 2020, 10:32

Komputery to obecnie dla wielu z nas podstawowe narzędzie pracy. Dzięki nim możemy szybciej wykonywać nasze obowiązki, kontaktować się z naszymi klientami, czy nawet załatwiać najróżniejsze formalności i sprawy urzędowe. Liczne grono osób, tak naprawdę jest w stanie pracować z każdego miejsca na świecie, w którym ma jedynie dostęp do internetu.
Jak pracować efektywnie z domu?

Nie może zatem dziwić fakt, że bardzo szybko rośnie liczba pracowników, którzy decydują się wykonywać swoje zadania zdalnie. Praca w domu oznacza zwykle większą swobodę, możliwość regulowania swoich godzin pracy, czy unikanie codziennych korków. Brzmi fantastycznie, ale nie zawsze jest tak kolorowo.

Praca zdalna – nie dla każdego

Chociaż perspektywa pracy z domu może się nam wydawać bardzo kusząca, musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, iż nie jest to rozwiązanie dla każdej osoby. Pracownik decydujący się na taki układ powinien być niezwykle zdyscyplinowany, aby mimo braku nadzoru, wciąż skrupulatnie wykonywać swoje obowiązki na czas. Musimy także dysponować odpowiednimi warunkami w domu, by w spokoju oddawać się pracy. Wielu osobom z trudem przychodzi także oddzielenie życia zawodowego od prywatnego, gdy ich rodzinie lub znajomym wydaje się, że mają czas na wszystko, skoro nie wychodzą do biura. Dlatego też, praca zdalna nie jest wcale rozwiązaniem z samymi plusami.

Warto więc zastanowić się, co możemy zrobić, aby wykonywać swoje obowiązki z domu z lepszym rezultatem.


1. Odpowiednie miejsce do pracy

Tak jak wspomniano już w tym artykule, podejmując decyzję o pracy z domu, musimy być pewni, iż będziemy mogli sobie w nim stworzyć odpowiednie warunki do jej wykonywania. Najlepszym rozwiązaniem jest sytuacja, w której możemy zagospodarować sobie na ten cel całe oddzielne i zamykane pomieszczenie. Wówczas będziemy w stanie zupełnie odseparować się od pozostałych domowników, lub też jasno zaznaczyć sobie granice tego gdzie pracujemy, a gdzie wypoczywamy.

Bardzo istotne jest także właściwe wyposażenie naszego domowego biura. Przede wszystkim, chodzi tutaj o duże biurko, na którym zmieści się nie tylko komputer, ale także potrzebne nam dokumenty, czy też kubek z kawą. Aby długie godziny spędzone przed ekranem nie były dla nas zanadto uciążliwe, znajdźmy dla siebie również wygodny fotel, który poprzez najróżniejsze regulacje można idealnie dopasować do naszego ciała i naszych potrzeb. Warto wydać na niego nieco więcej pieniędzy, dzięki czemu nasz kręgosłup będzie nam bardzo wdzięczny w późniejszych latach. Ale domowe biuro powinno także zostać wyposażone w odpowiednią ilość regałów, czy szafek z szufladami, w których pomieścimy wszystkie nasze dokumenty i rzeczy związane z pracą właśnie.


2. Stwórz sobie harmonogram

Choć bardzo często można usłyszeć argument, iż decydujemy się na pracę zdalną właśnie po to, aby nie trzymać się harmonogramu, bez niego ani rusz. To prawda, że w tym przypadku możesz swobodnie decydować o tym w jakich godzinach i jak długo pracujesz, ale jeśli nie ustalisz z góry zasad, których będziesz się trzymać, wykonywanie obowiązków na czas może być bardzo trudne.

Dlatego też, warto zastanowić się, jaki harmonogram pracy będzie nam najbardziej odpowiadał, współgrając w jakiś sposób z naszym rytmem dnia. Obowiązki można podzielić na przykład na te, które trzeba wykonać z samego rana, oraz te które mogą poczekać do popołudnia, kiedy wrócimy z siłowni, zakupów lub spaceru z psem. Pamiętajmy jednak, aby trzymać się wyznaczonych sobie godzin pracy, co pozwoli nam wykonać wszystkie obowiązki i ciągle znaleźć czas na przyjemności. Wiele osób ceni sobie również pracę w interwałach, które mogą zakładać na przykład 15 minut przerwy po 1,5 godzinie pracy. Warto przetestować jaki system najlepiej się sprawdza w naszym przypadku i również się go trzymać.


3. Oddziel pracę od życia prywatnego

To chyba jedna z najtrudniejszych rzeczy, z jaką muszą sobie poradzić osoby pracujące zdalnie. Czasem bardzo ciężko jest wytłumaczyć naszej rodzinie i znajomym, że fakt, iż jesteśmy w domu, nie oznacza, że nic nie robimy i mamy mnóstwo czasu wolnego. Dlatego od samego początku, musimy jasno nakreślić granicę pomiędzy naszym życiem zawodowym i prywatnym, a następnie stanowczo egzekwować jej przestrzeganie od naszych bliskich. Choć w wielu przypadkach, najpierw sami musimy się tego nauczyć, w czym pomaga stosowanie się do wspomnianego już harmonogramu.

Pośród zasad, którymi możemy się kierować, aby skutecznie pracować zdalnie jest ta, aby nigdy nie siadać do komputera w pidżamie! Mimo, że nie wychodzimy z domu, przygotujmy się chociażby poprzez zmianę stroju, tak by dać sobie samym sygnał, iż zaczynamy pracę. Oczywiście nie musimy się ubierać w garnitur, ale nawet w nasze ulubione dżinsy, tak by oddzielić czas na poranną kawę po przebudzeniu od momentu, w którym zaczynamy działać.

Powstrzymajmy się także od odbierania telefonów prywatnych i odpowiadania na tego typu wiadomości w czasie, który mamy przeznaczony wyłącznie na pracę. Nie mówiąc już o szybkim załadowaniu prania lub zmywarki, co wbrew pozorom pożera nasz czas pracy i zupełnie nas dekoncentruje.
4. Dbaj o kontakty z ludźmi

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że zbyt długie przebywanie sam na sam w czterech ścianach nie jest dobre. Praca zdalna ma wiele plusów, jednak brak bezpośredniego kontaktu z ludźmi, jest jednym z jej minusów. Dlatego też, kiedy decydujemy się na pracę z domu, powinniśmy dbać o to, aby w miarę regularnie spotykać się z innymi osobami. Jeśli pracujemy w jakiejś firmie, możemy wyznaczyć sobie jeden dzień w tygodniu, w którym będziemy wykonywali swoje obowiązki w biurze, aby spotkać się z całym zespołem. Wiele zależy w tym przypadku od naszego szefa, ale zwykle jeżeli tylko jest miejsce, nie powinno być problemu z wprowadzeniem takiego rozwiązania. Może się nawet okazać, że takie spotkania wyjdą pracownikom na dobre, gdy będą mogli twarzą w twarz omówić wspólnie realizowane projekty.

A co w przypadku freelancerów? Oni również muszą w jakiś sposób przerwać codzienną rutynę i raz na jakiś czas spotkać się z ludźmi. Jeśli masz jakiś luźniejszy dzień w ciągu tygodnia, może warto zdecydować się na odpowiadanie na maile w pobliskiej kawiarni. Obecnie, niemal w każdym większym mieście działają również przestrzenie coworkingowe, w których spotykają się przedstawiciele wielu różnych branż. Można w nich spokojnie skupić się na swoich obowiązkach, a w przerwach nawiązać nowe znajomości.


5. Rób codzienne podsumowania

Osoby pracujące zdalnie powinny cały czas kontrolować swoją pracę, na przykład poprzez robienie podsumowania na koniec dnia. Dzięki niemu, możemy sprawdzić czy udało się nam zrealizować nasz plan, co poszło nie tak, a jakie działania zakończyły się sukcesem. Takie podsumowanie może nas zatem zmotywować do dalszej pracy oraz pozwala nam zauważyć popełniane przez nas błędy, które będziemy mieli szansę naprawić. Jeśli zatem dzień po dniu będziemy analizować naszą pracę, w końcu uda nam się stworzyć doskonały harmonogram i plan, dzięki którym codzienne wykonywanie obowiązków zawodowych w domu, będzie przynosiło jeszcze lepsze rezultaty.


wgarniturach

Autor artykułuDaniel Gatner16 maja 2020, 10:32

Redakcja portalu

Daniel Gatner

Monika Nowotarska

Gabriel Gatner