Krawat w stylizacjach biznesowych - jak go dobrać?

12 czerwca 2019, 14:48

W dzisiejszych czasach, gdy moda męska w końcu nabiera rozpędu, panowie mogą przebierać w najróżniejszych elementach swoich codziennych stylizacji.
Krawat w stylizacjach biznesowych - jak go dobrać?
Jeśli jednak na co dzień obowiązuje nas określony dress code, należy się go bezwzględnie trzymać. Nie oznacza to jednak, że wybór jest znacząco mniejszy. Dobrym przykładem są tutaj krawaty, które są dostępne w niezliczonych wzorach i kolorach. Jak zatem dobrać krawat do całego stroju? Jakimi zasadami warto się kierować? Oto kilka z nich, które mogą się przydać wielu mężczyznom.

Krawat w kolorze garnituru

Jeśli o samych krawat i ich doborze do codziennych stylizacji wiemy niewiele, dobrze jest zacząć od podstaw. A do tych z pewnością zalicza się wybierania krawata w takim samym lub bardzo zbliżonym kolorze do marynarki lub całego garnituru. Jest to bez wątpienia jeden z najbezpieczniejszych, ale przy tym również klasycznych i eleganckich połączeń, które gwarantują nam pełen sukces. Nie wymaga od nas zbyt dużego doświadczenia, a przy tym rezultaty w większości przypadków są bardzo zadowalające.

Trzeba jednak zaznaczyć, że ta prosta metoda jest przeznaczona głównie do ciemniejszych garniturów, które przede wszystkim znajdują się w szafach prawników czy biznesmenów. Za najbardziej klasyczne połączenie tego typu można chociażby uznać granatowy garnitur oraz krawat w takim samym kolorze. Taka stylizacja sprawdzi się zarówno podczas spotkań z klientami, jak i na ślubie znajomych. Na wieczorne wyjścia natomiast możemy postawić na czarny garnitur z czarnym krawatem, które dodadzą nam elegancji. Jeśli chodzi o jaśniejsze garnitury, trzeba być już nieco bardziej ostrożnym i raczej zastanowić się nad nieco innymi rodzajami połączeń.

Krawat w klasycznym kolorze

W modzie są pewne rozwiązania, które są na tyle klasyczne, iż sprawdzają się w niemalże każdej stylizacji. Wśród krawatów również mamy takie ich wersje kolorystyczne, które będą stanowić elegancki dodatek do każdego garnituru lub marynarki. Możemy zatem zaopatrzyć się w takie właśnie elementy garderoby i w razie jakichkolwiek wątpliwości stawiać na to co sprawdzone. Jakie zatem krawaty powinny się znaleźć w szafie każdego eleganckiego mężczyzny?

Tak naprawdę, w grę wchodzą tutaj dwa najważniejsze kolory, którymi jest wspomniany już granat oraz bordo. To właśnie te dwie barwy świetnie współgrają z większością podstawowych kolorów zarówno garniturów i marynarek, jak i samych koszul. I nie chodzi tutaj wyłącznie o gładkie krawaty tego typu, ale także te opatrzone bardzo drobnymi wzorami, które również zaliczane są do wyjątkowo klasycznych rozwiązań. Wielu ekspertów w zakresie mody męskiej, wskazuje także na uniwersalność krawatów w kolorze ciemnej zieleni. W Polsce jednak wciąż niewielu panów decyduje się na to rozwiązanie, choć trzeba przyznać, że takie połączenie również wygląda imponująco i elegancko.

Krawat w stylizacjach biznesowych - jak go dobrać?

Krawat jaśniejszy lub ciemniejszy od garnituru

Dobieranie krawata, który jest jaśniejszy lub ciemniejszy od marynarki garnituru jest kolejnym sposobem na poradzenie sobie z tym często skomplikowanym zadaniem. Należy jednak pamiętać, że w każdym z tych przypadków różnica powinna wynosić od 1 do maksymalnie 3 tonów. Oczywiście kolory muszą też pochodzić z tego samego koloru głównego. Jako przykład można tutaj podać wspomniany już wcześniej garnitur granatowy. Dobierając do niego krawat możemy na przykład zdecydować się na ten jaśniejszy, chociażby w kolorze niebieskim, lub ciemniejszy, a zatem ciemnogranatowy. Jeśli decydujemy się na założenie jaśniejszego garnituru, na przykład szarego, nieco lepiej może sprawdzić się jego połączenie z krawatem w ciemniejszym odcieniu, czyli ciemnoszarym. Ale ten w tonacji jaśniejszej również dobrze spełni swoją rolę.

Tak jak zostało już wspomniane przy opisywaniu krawatów w klasycznych kolorach, również w tym przypadku nie muszą one być gładkie. Choć dla wielu mężczyzn jest to wybór znacznie bezpieczniejszy, delikatne wzory mogą dodać całej stylizacji więcej charakteru, co również się ceni we współczesnej modzie.

Wzory w kolorze marynarki lub koszuli

Szukając krawatu pasującego do garnituru, zazwyczaj zwracamy uwagę przede wszystkim na jego kolor dominujący. Okazuje się jednak, że nie musi być to jedyny wyznacznik udanej stylizacji tego typu. Jeśli tylko nie stronimy od krawatów ozdobionych najróżniejszymi wzorami, takimi jak groszki, motywy roślinne czy zwierzęce i wzory geometryczne, to rozwiązanie może okazać się dla nas idealne. Wystarczy bowiem, aby te detale na krawacie zgrywały się kolorystycznie z marynarką lub koszulą, aby całość prezentowała się po prostu fantastycznie.

Krawat w stylizacjach biznesowych - jak go dobrać?

Początkowo może się nam to wydawać nie najlepszym pomysłem. jednak wystarczy nieco poeksperymentować, aby przekonać się, że nawet takie akcenty mają znaczenie. Krawat ozdobiony granatowymi wzorkami, będzie świetnie się prezentował w połączeniu z marynarką w takim samym kolorze, lub nawet z koszulą w granatowe prążki. Zanim zatem skreślimy tę metodę dobierania krawata do całej stylizacji, warto ją najpierw wypróbować. Efekt jest zaskakująco dobry.

wgarniturach

Autor artykułuRedakcja portalu12 czerwca 2019, 14:48

Redakcja portalu

Daniel Gatner

Monika Nowotarska

Gabriel Gatner