Wypalenie zawodowe?

01 września 2020, 12:14

Wypalenie zawodowe to problem, który rodzi się powoli... Sprawdź pierwszej objawy wypalenia, byś mógł odpowiednio zareagować...
Wypalenie zawodowe?

1. Chroniczne zmęczenie

W początkowym okresie możesz czuć brak energii, zmęczenie, apatię, które trwają kilka tygodni i nie ustępują po urlopie i wypoczynku. Uważaj szczególnie jesienią - nie daj sobie wmówić, że to jesienne przesilenie.

2. Kłopoty z koncentracją

Zapominasz o wysłaniu maila? Oddzwonieniu do kogoś? Kawa przestała pomagać? Twoja umiejętność skupienia się na jednej rzeczy maleje.

3. Bezsenność

Masz problemy z zasypianiem? Wybudzasz się nocy? Bezsenne noce zdarzają się coraz częściej, aż w końcu stają się normą...

4. Bóle

Odczuwasz fizyczny ból w klatce piersiowej? Twój oddech jest płytszy? Masz migreny? Twój układ odpornościowy jest coraz słabszy, łapiesz kolejną infekcję... Do tego tracisz apetyt? Koniecznie zgłoś się do lekarza.

5. Stany lękowe

Napięcie? Stres? Zdenerwowanie? Jeśli towarzyszą Ci codziennie przez dłuższy czas - uważaj - z czasem zaburzenia będą się nasilać i pojawi się strach przed wykonywaniem codziennych czynności.

6. Pesymizm i smutek

We wczesnym okresie wypalenia odczuwać będziesz smutek, który może przerodzić się w depresję. Negatywne myślenie i niemożność czerpania radości z pracy przeniesie się na wszystkie obszary życia.

7. Utrata wiary we własne możliwości, wycofywanie się

Próbujesz pracować więcej i więcej, ale nie jesteś tak produktywny, jak chciałbyś. Masz wrażenie, że choćbyś nie wiem jak się starał i tak poniesiesz porażkę. Zaczynasz unikać swoich kolegów z pracy, przesuwasz terminy spotkań z klientami. Stopniowo tracisz chęć do rozwiązywania problemów i chodzenia do pracy.

Pamiętaj! Jeśli zauważysz, któryś z ww objawów - zgłoś się po pomoc do profesjonalisty. Wypalenie zawodowe to nie grypa - atakuje podstępnie i trudno się go pozbyć.


źródło: E. Aronson, "Człowiek istota społeczna".

wgarniturach

Autor artykułuRedakcja portalu01 września 2020, 12:14

Redakcja portalu

Daniel Gatner

Monika Nowotarska

Gabriel Gatner