Helena Rubinstein i L'Orèal - międzynarodowe instytucje piękna

18 września 2020, 09:40

Potentaci przemysłu kosmetycznego, którzy doszli do bogactwa dzięki kobietom pragnącym się upiększyć. Ich historie z dzisiejszego punktu widzenia wydają się równie niezwykłe, jak kilkadziesiąt lat temu.
Helena Rubinstein i L'Orèal - międzynarodowe instytucje piękna
Ikony wielkiego świata kosmetycznego. Ona - Helena Rubinstein, nazywana „Cesarzową piękna”, Polka żydowskiego pochodzenia, która w świecie kosmetycznym osiągnęła więcej, niż kobieta mogła wówczas dokonać w postępowych Stanach Zjednoczonych. Była personifikacją kreatywności- pocieszną i inspirującą częścią Nowego Yorku, która stała się najbogatszą kobietą wszech czasów. On - Eugéne Schueller, francuski chemik, który w 1909 r. w Paryżu założył firmę L'Oréal.

Potentaci przemysłu kosmetycznego, którzy doszli do bogactwa dzięki kobietom pragnącym się upiększyć. Ich historie z dzisiejszego punktu widzenia wydają się równie niezwykłe, jak kilkadziesiąt lat temu.


Rodzina Rubinsteinów mieszkała na krakowskim Kazimierzu zamieszkałym przez ubogich Żydów. Helena Rubinstein dość szybko opuściła ,,zaściankowy'' Kraków, by zamieszkać w Wiedniu. Chwila ta zadecydowała o jej życiu - narodziła się wówczas Helena, kobieta, która wzięła sprawy w swoje ręce. W 1903 roku przeprowadziła się do Melbourne w Australii by móc sprzedawać domowej produkcji krem do twarzy ,, Valaze”. Bez wątpienia o kosmetykach wiedziała więcej niż ktokolwiek wcześniej.
Niebywała pewność siebie, opanowanie i zdecydowanie sprawiły, że już w 1928 roku była nowojorską instytucją.
Otwarciu jej kolejnego salonu przy Ulicy Pięćdziesiątej Siódmej Wschodniej, towarzyszyła publikacja w ,,The New Yorkerze”. Stworzyła ogromną i wciąż rozstrajającą się firmę. ,, Są miasta z salonami Rubinstein, w których nie ma nawet filii Forda”- zachwycał się ,,Vanity Fair”.

fot. wikipedia
fot. wikipedia

Eugéne Schueller, podobnie jak Rubinstein, urodził się w niezamożnej rodzinie. Był niski i otyły, a wrodzoną nieśmiałość nadrabiał rozbrajającym entuzjazmem - gdy mówił, jego słowa się zlewały, bo nie potrafił wyrazić wszystkiego, co w danym momencie przychodziło mu do głowy. W przeciwieństwie do Heleny jego nazwisko i twarz nie były znane klientom. Unikał rozgłosu. W 1905 r. opracował zasady bezpiecznego farbowania włosów na kolor blond. Zajął się koncernem kosmetycznym w najlepszym momencie - rynek był już na nie gotowy, ale jeszcze nie nasycony. Tak jak ona - został milionerem. Wykorzystał kobiecy lęk przed starzeniem się i przerażenie kobiet na myśl o zmarszczkach czy siwych włosach. Poza tym jednak we wszystkim się różnili. Podobnie jak ich produkty.

Eugéne Schueller zmarł 23 sierpnia 1957 roku w Paryżu, Helena Rubinstein osiem lat później w Nowym Yorku.
Stworzone przez nich marki pozostają jednymi z najbardziej rozpoznawalnych na świecie.
W 1988 r. firma Schuellera przejęła spółkę Rubinstein. Dalsza historia L'Oréal. to już tylko lawina sukcesów.


Historia tych dwojga ludzi pokazuje, jak nieprawdopodobnie zawiłe są ścieżki ludzkich losów, ale także, jak te dwie postaci wciąż na nas wpływają. W przemyśle kosmetycznym od zawsze chodziło o pewność siebie, bo to ona jest prawdziwym towarem i to ona wyznaczała standardy. Tej pewności siebie mężczyźni z epoki wiktoriańskiej odmawiali swoim kobietom. To ją Helena Rubinstein, L'Orèal i ich klientki chciały osiągnąć dzięki kosmetykom.Na podstawie książki Ruth Brandon ,,Wstydliwa historia piękna”, tłum. Aneta Borowiec, Wydawnictwo Agora S.A. 2012

wgarniturach

Autor artykułuRedakcja Portalu18 września 2020, 09:40

Redakcja portalu

Daniel Gatner

Monika Nowotarska

Gabriel Gatner