Dress code prawnika – najważniejsze zasady ubioru profesjonalisty

02 sierpnia 2020, 17:10

Nie od dziś wiadomo, że nasz ubiór może nie tylko wiele powiedzieć o nas samych, ale także wpłynąć na to jak jesteśmy odbierani przez otoczenie.
Dress code prawnika – najważniejsze zasady ubioru profesjonalisty
Dlatego prawnik, który reprezentuje bardzo poważany zawód, musi zawsze wyróżniać się nienagannym strojem. Niezależnie od tego czy spotyka się z klientem w swojej kancelarii, czy też wygłasza mowę na sali sądowej.

Elegancki mężczyzna wyraża strojem szacunek

Każdy prawnik na co dzień zajmuje się bardzo poważnymi sprawami, które mają ogromny wpływ na życie jego klientów. Dlatego też, jego strój powinien być wyrazem właśnie tej powagi sytuacji oraz szacunku jakim darzy on swoich klientów i uczestników rozpraw sądowych, zwłaszcza sędziów. A taki efekt można osiągnąć przede wszystkim wybierając eleganckie i klasyczne zestawy, które są stonowane i nie wyróżniają się żadnymi wyrazistymi wzorami lub kolorami, które mogłyby zanadto przykuwać uwagę otoczenia.

Korzystając z usług prawnika, klienta chce czuć, iż znajduje się pod opieką prawdziwego profesjonalisty i jest traktowany poważnie. A fantazyjne elementy ubioru zdecydowanie nie pomagają w zbudowaniu wizerunku specjalisty, którego celem jest przede wszystkim udzielenie fachowej pomocy osobie jej oczekującej. Oryginalne i rzucające się w oczy rozwiązania w kwestii ubioru, nie są również mile widziane przez samych sędziów. Choć niektórzy mogliby się sprzeczać, iż toga zakrywa większość ubioru prawnika, to jednak dwukolorowe buty albo spodnie w dużą i jaskrawą kratę, mogą negatywnie wpływać na odbiór takiej osoby. A przecież nie jest to ani w interesie samego prawnika, ani jego klienta.

garnitur dla prawnika

Dopasowany garnitur to podstawa

Każdy prawnik, który dba o swój wizerunek musi posiadać perfekcyjnie dopasowane garnitury. Ten fundamentalny element jego stroju nie może być zbyt duży ani tym bardziej za ciasny. Szerokie i zbyt długie rękawy, kwadratowe ramiona, które zniekształcają całą sylwetkę mężczyzny, czy też zbyt obszerne spodnie, nieestetycznie zwijające się w harmonijkę na butach - są to niewybaczalne błędy. Nie tylko sprawiają one, że mężczyzna wygląda wręcz karykaturalnie, ale także odbierają prawnikowi elegancję sprawiając, że prezentuje się mało profesjonalnie.

Dobrze skrojony garnitur może dodać prawnikowi sporo pewności siebie, dlatego warto w niego zainwestować. Marynarka, mimo zmieniających się trendów nie powinna być zbyt krótka. Najlepiej jeśli jej dół będzie sięgał połowy kciuka. Nie może się ona również w żaden sposób marszczyć na plecach, a rękawy powinny zapewniać pełną swobodę ruchów, nie będąc jednocześnie nazbyt obszerne. Środkowy guzik marynarki powinien znajdować się mniej więcej w talii mężczyzny.

garnitur dla prawnika

Idealnym rozwiązaniem zdają się być garnitury wełniane w stonowanych barwach, takich jak granat lub szarość. Jeśli bardzo zależy nam na tym, aby nasz garnitur nie był gładki, dopuszczalne są bardzo subtelne mikrowzory lub prążki, ale nie można przesadzić. Najmodniejszym fasonem w ostatnich latach jest zdecydowanie garnitur jednorzędowy na dwa guziki, którego klapy są otwarte. Garnitury dwurzędowe są nieco bardziej ryzykownym wyborem, jednak dobrze uszyte i dopasowane również mogą stanowić podstawę eleganckiego stroju prawnika.

Dodatki również mają znaczenie

Garnitur to często pierwsze na co zwraca uwagę otoczenie, jednak odpowiednio dobrane do niego dodatki mogą decydować o ostatecznym sukcesie całej stylizacji. Jeśli chodzi o koszulę na rozprawy sądowe, najlepszym wyborem jest zawsze ta biała z mankietami i eleganckie spinki. Na spotkania z klientem można natomiast ubrać nieco mniej formalne koszule w odcieniach błękitu lub bladego różu. Podobnie jak w przypadku garniturów, najbezpieczniejsze są koszule gładkie, ale jeśli chcemy, możemy sobie pozwolić na bardzo delikatne wzory, jak prążki czy drobna kratka.

Krawat jest kolejnym elementem, który ma ogromny wpływ na prezencję prawnika. Niech będzie to krawat wykonany z jedwabiu, kaszmiru lub wełny. Tak jak wszystkie inne atrybuty eleganckiego prawnika, nie powinien być on zbyt jaskrawy i rzucający się w oczy. Dlatego warto stawiać na klasyczną szarość, granat, brąz albo bordo. Poszetka to również bardzo elegancki dodatek, w który warto się wyposażyć. Większość z nich jest wykonana z jedwabiu albo lnu. Do tych najbardziej klasycznych, zdecydowanie zaliczają się poszetki białe, ale jeśli wolimy te kolorowe, również możemy je z powodzeniem stosować. Pamiętajmy jedynie, aby były to stonowane barwy, które wpasowują się w całą stylizację. Choć niektórzy prawnicy korzystają z poszetek we wzory, może być to zbyt odważny element takiego klasycznego zestawu.

dress code prawnika

Kolejny ważny element ubioru prawnika to oczywiście buty, których wybór nierzadko stanowi spore wyzwanie. Nie ma chyba wątpliwości co do tego, że powinny być to najwyższej jakości buty skórzane, które muszą przy tym wyglądać bardzo naturalnie. Dress code prawnika wyraźnie wskazuje także na to, że czubek buta powinien być delikatnie zaokrąglony, a zatem ani nie spiczasty ani nie kwadratowy. Jak można się domyślić, do klasycznych rozwiązań zdecydowanie wpisują się buty w kolorze czarnym. Dla osób, które chciałyby jednak czasem uciec od czerni, dopuszczalne są również buty ciemnobrązowe.

wgarniturach

Autor artykułuDaniel Gatner02 sierpnia 2020, 17:10

Redakcja portalu

Daniel Gatner

Monika Nowotarska

Gabriel Gatner