Coaching – czy jest potrzebny?

05 lipca 2020, 15:44

Nie da się nie zauważyć, że żyjemy w coraz większym pędzie. Na naszych głowach jest coraz więcej obowiązków, którym staramy się jakoś sprostać, jednak nie jest to łatwe. Oczekuje się od nas osiągania doskonałych wyników w każdej dziedzinie życia, ale nie zawsze możemy liczyć na jakiekolwiek wsparcie.
Coaching – czy jest potrzebny?

Często zaczynamy czuć narastającą presję, a efektywność naszych działań nie jest taka jak byśmy sobie tego życzyli. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Ogromnym wsparciem może być dla nas profesjonalny coach, ale czy coaching jest naprawdę skuteczny?

Czym jest coaching?

Coaching, inaczej nazywany również treningiem mentalnym, ma na celu doprowadzenie do tego, aby efekty naszych działań były lepsze. Do zadań przed jakimi staje coach należy również usprawnienie sposobu uczenia się, co ma bezpośredni wpływ na podniesienie się jakości naszego codziennego życia.

Korzystając z profesjonalnego coachingu możemy bardzo wiele zyskać. Dzięki niemu mamy szansę na jeszcze lepsze poznanie samych siebie, zrozumienie naszych potrzeb oraz najważniejszych dla nas celów. Trening tego typu pozwala nam działać znacznie skuteczniej i produktywniej, zarówno w naszym życiu zawodowym, jak i osobistym. Łatwiej przychodzi nam osiąganie sukcesów, a przez po nie tylko zarabiamy więcej, ale także podnosi się nasza pewność siebie i zadowolenie z życia.

Coraz częściej jednak można usłyszeć głosy, które negują skuteczność coachingu oraz w pewien sposób deprecjonują umiejętności osób, które zajmują się takimi działaniami. Warto się zatem nieco bliżej przyjrzeć tego typu działalności i spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie: czy coaching jest nam faktycznie potrzebny, czy jest to jedynie kolejny bezwartościowy trend, któremu poddajemy się bez namysłu?

Coaching w badaniach

Na tle kolejnych zarzutów wymierzonych w coaching oraz osoby profesjonalnie się nim zajmujące, przeprowadzono kilka ważnych badań, które miały pokazać realne efekty korzystania z takiego typu wsparcia. Warto w tym przypadku podeprzeć się przede wszystkim badaniami zleconymi przez International Coach Federation, które jednoznacznie wskazują na liczne korzyści płynące z treningów. Zgodnie z wynikami wspomnianego badania, osoby korzystające ze wsparcia coach'ów zauważyli poprawę w takich obszarach swojego życia jak:


 • pewność siebie (80%)
 • związki (73%)
 • kompetencje komunikacyjne (72%)
 • kompetencje interpersonalne (71%)
 • wydajność w pracy (70%)
 • równowaga życia zawodowego i osobistego (67%)
 • zdrowie, dobre samopoczucie (63%)
 • rozwój życia zawodowego, nowe możliwości zawodowe (62%)
 • organizacja życia osobistego (61%)
 • zarządzanie firmą (61%)
 • zarządzanie czasem (57%)
 • efektywność zespołów (51%)


Trzeba jednak podkreślić, że z usług coachów korzystają nie tylko osoby indywidualne, ale także mniejsze i większe firmy, które chcą inwestować w swoich pracowników, poprawiając ich efektywność. W Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii odsetek firm stawiających na coaching wynosi około 70-80%, jest to zatem bardzo duża liczba. Zgodnie z danymi Forbesa, zwrot z inwestycji (ROI) w tym przypadku jest 6-krotny, a zatem jest to bardzo opłacalne posunięcie. Systematyczne spotkania coachingowe są w stanie znacząco podnieść produktywność pracowników, poprawiać relacje pomiędzy nimi oraz efektywność pracy zespołowej, a także wpłynąć na osiąganie większej satysfakcji z wypełnianych obowiązków.Coaching może zatem oznaczać spore zyski dla firm.


Coaching w Polsce

Czy właściciele polskich firm równie chętnie korzystają z pomocy profesjonalnych coachów co ich amerykańscy i brytyjscy koledzy? Jeszcze nie, ale wieści o tym, że takie treningi faktycznie przynoszą świetne rezultaty bardzo szybko się roznosi. W związku z tym, coraz więcej firm zaczyna interesować się tego typu usługami i tym samym również rozglądać się za osobami oferującymi takie treningi.

Oczywiście, warto przy tej okazji zwrócić uwagę na sporą falę krytyki jaka spada na tę metodę wspierania osób czy całych firm. Im popularniejszy jest coaching, tym więcej osób staje do niego w opozycji, twierdząc, iż jest to jedynie kolejny sposób na wyciąganie od nas pieniędzy. Nie da się ukryć, że tak jak w każdym innym zawodzie czy branży, pojawiają się osoby, którym zależy tylko na łatwym zarobku. Ale nie można przejść obojętnie obok wyników badań, które jasno wskazują na to, iż coaching przynosi realne korzyści, pod warunkiem rzecz jasna, że trening prowadzi prawdziwy profesjonalista.

Coaching - czy naprawdę go potrzebujemy?

Wiele osób z dużą zaciekłością stara się forsować swoją opinię na temat coachingu, jako bezużytecznego trendu, który jest wymysłem osób żądnych pieniędzy. Mówi się, że treningi tego typu to żerowanie na słabościach współczesnych ludzi, którzy nie potrafią samodzielnie radzić sobie ze swoimi słabościami i problemami. Ale czy profesjonalna pomoc tym osobom, która przynosi realne efekty, musi być automatycznie uznawana za ich wyzyskiwanie? Jeśli ktoś poświęca swój czas na odpowiednie wyszkolenie się w danej dziedzinie, a następnie na przekazywanie swojej wiedzy innym i wspieranie ich w ulepszaniu swojego życia, to oczekiwanie od klienta zapłaty jest raczej zrozumiałe.

Pojawiają się też głosy, stwierdzające, iż sami powinniśmy się udoskonalać i również samodzielnie dążyć do poprawy własnego życia. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że bardzo ciężko jest spojrzeć na swoje życie i podejmowane przez nas działania z boku. Często zatem tkwimy w jednym schemacie, który bezwiednie powielamy każdego dnia, nie dostrzegając własnych błędów. Dobrze zatem, jeśli ktoś oceni nasze postępowanie i wskaże na to co powinniśmy zmienić, aby po prostu żyło się nam lepiej. A profesjonalny coach potrafi nie tylko uświadomić nam co robimy źle, ale także zmotywować nas do wprowadzenia niezbędnych zmian, które mogą faktycznie odmienić naszą codzienność.


Coaching - ile to kosztuje?

Najczęściej powtarzany zarzut dotyczący coachingu to ten, iż jest on po prostu wyjątkowo drogi. Uważa się, że nie jest on warto swojej ceny, choć wiele osób wyrażających taką opinię, nie ma do końca wiedzy na temat kosztów związanych z takimi usługami. A kiedy poznamy realne ceny i porównamy je z uzyskanymi korzyściami, może się szybko okazać, że jest to wyjątkowo opłacalna inwestycja.

Ile zatem musimy zapłacić za sesję coachingu? Oczywiście ceny są bardzo różne i zależą między innymi od tego czy są to sesje indywidualny, czy też organizowane dla firm. Na wysokość kosztów usługi wpływa też wielkość miasta, w którym mieszkamy, renoma danego coacha, czy posiadane przez niego uprawnienia. Przeciętnie, za zajęcia indywidualne możemy zapłacić od 100 zł do 500 zł za jedną sesję trwającą zazwyczaj 1,5 godziny. Jeśli natomiast chodzi o treningi organizowane dla firm to często ich koszt wynosi od 250 zł do nawet 1500 zł. Coraz większa liczba osób zajmujących się coachingiem oferuje swoim klientom spore zniżki za wykupienie całego pakietu zajęć, składającego się z kilku sesji. Bardzo popularne stają się także zajęcia przez internet, na przykład poprzez skype. Są one znacznie tańsze, przez co zainteresowanie takimi usługami jest coraz większe.

Jak wybrać dobrego coacha?

Nie ma wątpliwości co do tego, że skuteczność treningu zależy od coacha, z którym nawiążemy współpracę. Jego podejście, umiejętności oraz wiedza, wpływają na to, czy z przeprowadzonych sesji wyniesiemy tyle ile powinniśmy. Dlatego do wyboru coacha musimy podejść bardzo poważnie. Na co zatem powinniśmy zwracać uwagę?

Podobnie jak w przypadku każdego innego fachowca, renoma i opinie jego dotychczasowych klientów mają niezwykle dużą wartość. Jeśli zatem możemy skorzystać z usług osoby polecanej nam przez znajomych czy rodzinę, zdecydowanie warto się tym kierować. Oczywiście, dobrze też, gdy coach jest odpowiednio przeszkolony i posiada tym samym potwierdzające to certyfikaty i akredytacje. Oprócz tego, warto się również dowiedzieć, czy taka osoba należy do jakiegoś stowarzyszenia coachingowego. Oczywiście nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z osobą, która ma nam udzielić oczekiwanego wsparcia. Dlatego warto jest umówić się na początek na jedno spotkaniu, aby sprawdzić czy będziemy w stanie nawiązać z takim coachem odpowiednią relację.


wgarniturach

Autor artykułuDaniel Gatner05 lipca 2020, 15:44

Redakcja portalu

Daniel Gatner

Monika Nowotarska

Gabriel Gatner